parallax background

Motosikletinizi uzun yola hazırlamak

Periyodik bakım ne zaman yapılmalı?
Mayıs 7, 2018
 

Otomobillerde olduğu gibi motosikletlerde de uzun yol öncesi hazırlık son derece önemlidir.

H atta risklerinin çarpan etkisi daha büyük olduğu için, uzun yol hazırlığının motosikletler için daha da elzem olduğunu söyleyebiliriz.

Halihazırda zaten motosikletinizin bakımlarını düzenli yaptırıyorsanız, bir kaç önemli konuyu daha kontrol ederek hazırlığınızı tamamlayabilirsiniz.
Uzun yola çıkacağınız motosikletinizi iyi tanımak, varsa kronik arızalarını bilmek ve kontrole önce buralardan başlamak önemlidir.

„Yol şartlarına göre hassas, hareketli parçaları kontrol etmek gerekir.”

 

Yol şartlarına göre hassas, hareketli parçaları kontrol etmek gerekir. Rulmanlar, zincir, kayış, şaft gibi.

Yolun uzunluğuna göre mutlaka bujilerin, fren balatalarının, filtrelerin yani sarf malzemelerinin kontrol edilmesi, yedek almak yerine mümkünse yola çıkmadan yenilenmesi tavsiye edilir.

Ve tabi ki lastikler... Uzun yol öncesi mutlaka lastiklerinizin durumu iyi olmalıdır.

 

ve Elektrik donanımı...

Akünüzün de ömrünün sonlarında olmadığına emin olun ve olası boşalmalar için aküye kolay erişiminiz yok ise, aküden veya ana röleden yüksek akıma dayanıklı bir kablo çektirerek kolay ulaşılır bir noktaya koyun. Nerede ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

Tüm bu kontrol ve bakımlar için Extreme-Motor olarak her zaman size destek olmaya hazırız. Zaten o uzun yol bittiğinde bir çay eşliğinde sizi dinlemek için hazır olacağız:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir