parallax background

Periyodik bakım ne zaman yapılmalı?

Motosiklet alırken dikkat edilmesi gerekenler
Mayıs 6, 2018
Motosikletinizi uzun yola hazırlamak
Mayıs 8, 2018
 

Motosikletlerin periyodik süreçlerde bazı bakımlara ihtiyacı olur ve bu bakımlar motosikletinizin sorunsuz çalışması ve uzun yıllar size keyifli bir deneyim sunması için çok önemlidir.

Her marka ve her modelin bakım periyotları, üreticinin servis kitapçıklarında ayrıntılı bir şekilde paylaşılır. Bu periyotları fazla geçirmeden, motosikletinizi de tanıyan bilen bir teknik servis aracılığı ile yaptırtmanız güvenliğiniz için de elzemdir.

Periyodik bakımlarda yağ, hava filtresi, yağ filtresi, bujiler, fren diskleri gibi sarf parçaları kontrol edilir ve vadesi dolanlar değiştirilir.
Genellikle yağ, filtreler ve bujiler aynı anda değiştirilir. Her markanın ve modelin farklı bir yağ değişim süreci bulunduğu için net ve genel bir kilometre vermek mümkün olmamakla birlikte, 2-3.000 km'den 10.000 km'ye kadar bir aralık olduğunu söyleyebiliriz. Bulunduğunuz coğrafya, iklim ve yol koşulları (asfalt yol veya toprak yol ağırlıklı bir kullanım, hava filtresinin ömrünü farklı düzeylerde etkiler) da önemli ve bakım aralığını etkileyen parametrelerdendir.
Tabi ki burada en büyük referans, motosikletinizin servis kitapçığı olacaktır.
Yine motosikletinize mevsime göre ne kadar ve hangi viskozitede yağ koymanız gerektiği servis kitapçığında yazar.

Tüm bu işlemler için düzgün bir yetkili servisle çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir